דלג לתוכן

היחידה לטיפול בילד ונוער

היחידה לטיפול בילד ונוער

אוכלוסיית הילדים והנוער מהווה ציר מרכזי בפעילויות המחלקה במישור הפרטני והקהילתי.
התפיסה המקצועית המנחה את עובדי המחלקה היא שותפות עם המשפחות בקבלת החלטות לתוכניות הטיפול לטובתו הילד ומשפחתו, תוך שימת דגש על השארות הילד בחיק משפחתו וקהילתו.

לשם כך, מופנים משאבים רבים לבניית רצף השירותים והמסגרות המשלימות לילדים ולנוער, בנוסף ליישום תוכניות להורים, וזאת בכדי לסייע ולהעצים את הסמכות ההורית ותפקודם.

רק במקרים בהם מוצו כל המשאבים בקהילה ולא ניתן לראות שיפור במצבם של הילדים, תישקל העברת הילד מחיק משפחתו למסגרת חוץ ביתית (פנימייה או משפחת אומנה).

רצף השירותים הניתנים בקהילה:

שירותים לגיל הרך (0-4):
בין השירותים קיימים מעונות (על פי חוק פעוטות בסיכון (הזכות למעון יום), התש"ס- 2000) ומועדוניות לגיל הרך. מסגרות אלו מהוות מסגרת קבועה ויציבה בה מקבל הילד ארוחות, סידורי היגיינה וניקיון. מטרתם לספק מסגרת יציבה ותומכת לילד ולהבטיח את התפתחותו התקינה והבריאה של הרך.


מועדוניות (לגילאי 5-10):
המועדונית היא מסגרת חינוכית משלימה הפועלת לאחר שעות הלימודים. מסגרת זו מקיימת תוכניות להעצמה רגשית וחברתית וכן תוכניות לסיוע לימודי והעשרה. הילד במועדונית מרגיש מוגן וזוכה לטיפוח.


בית חם (לגילאי 11-13):
זוהי מסגרת התואמת לצורכיהם החינוכיים-רגשיים של המתבגרים הצעירים.
במסגרת הבית החם המתבגרים הצעירים מקבלים ארוחת צהריים חמה ולאחריה מתקיימים חוגי העשרה המתמקדים בכישורים חברתיים. כמו כן, ישנם מדריכים המסייעים בהכנת שיעורי הבית וארגון תיק הלימוד.
המענה למתבגר הצעיר נעשה תוך שיתוף פעולה בין צוות הבית החם להורים ולמורים בבתי הספר.


מועדון נוער :
את המועדון מרכז מדריך נוער ובמסגרת המועדון מתקיימים חוגים, קורסים, תכניות מניעה והשלמת השכלה.


מועדון נערות:
במסגרת המועדון מתקיימים חוגים ייעודיים לנערות וקבוצות לכישורי חיים.


 

טיפול אישי:
השירות בתחום ניתן לנער/ה ולמשפחתו/ה ומלווה על ידי עובדת סוציאלית אשר בונה תוכנית טיפול אישית. בעבודה משותפת צוות יחידת הנוער נבנות התכניות הקבוצתיות והחוגים המופעלים במועדונים.

בין תוכניות הטיפול הקיימות:
· תעסוקת קיץ לנערים, שמטרתה לבנות את הפנאי בימי החופש הגדול ולהקנות הרגלי כלכלה מושכלים.
· קורסים מקצועיים: שמטרתם לחזק מיומנויות אישיות, חברתיות והרחבת הזדמנויות לעתיד כמו קולנוע, כדורגל, בישול, איפור מקצועי, קומיקס ועוד.
· תוכנית היל"ה אזורית המיועדת לנוער מגיל 16 המנותק ממערכת הלימודים הפורמלית ומטרתה לאפשר השלמת השכלה על פי מסלולי למידה.


מרכז ילדים הורים:
זהו שרות טיפולי רב מקצועי שמטרתו לתת הדרכה וטיפול למשפחות לשיפור אינטראקציה בין הורים לילדים בגילאי 5-12 עם בעיות רגשיות ו/או התנהגותיות.
הטיפול נמשך עד שנה וחצי שבמהלכם כל משפחה מקבלת סל שירותים טיפולי ייחודי, לפי צרכיה, שמטרתו לסייע למשפחה בשלמותה.


עובד סוציאלי לחוק הנוער (פקיד סעד לחוק הנוער):
עובד סוציאלי לחוק הנוער הוא עובד סוציאלי שעבר הכשרה מיוחדת בתחום החוק ותקנותיו, וקיבל מינוי משר הרווחה לתפקיד העוסק בהגנה על קטינים. תפקידו לייצג את מערכת הרווחה במדינת ישראל בהגנה על קטינים הנפגעים בידי האחראים עליהם ונתונים בסיכון, בהתאם לחוק הנוער (טיפול והשגחה), תש"ך-1960, חוק הנוער (טיפול והשגחה) (תיקון מס' 11) התשנ"ה – 1995, חוק העונשין (תיקון מס' 26), התש"ן- 1989, המחייב לדווח כשיש חשד לפגיעה בקטינים ובחסרי ישע בידי האחראי עליהם. הדיווח מועבר לפקיד הסעד או למשטרה.

תושבים יקרים !

אנו שמחים להשיק את האתר החדש של המועצה.  האתר בתקופת הרצה

דילוג לתוכן